Forsiden - Tariffer -

Mest til kvinnene

De typiske kvinneyrkene fikk den største lønnsveksten det siste året.

Flere av de typiske kvinneyrkene fikk den største lønnsveksten i fjor, viser tall Dagbladet har hentet inn.

Samtidig er yrkene blant de lavest lønte.

8,7 prosent mer

I følge Dagbladet fikk førskolelærerne en lønnsvekst på 8,7 prosent, mens tannpleierne fikk 8,6 prosent. Vernepleierne fikk 8,1 prosent mer i lønn, mens bibliotekarene fikk en lønnsøkning på 8,5 prosent.

Og sykepleierne fikk en lønnsøkning på 8,5 prosent.

 

Vil slite med å få arbeidskraft

Leder i KFO, Gunn Olander, tror mange arbeidsgivere vil slite med å få arbeidskraft om ikke lønna i kvinnedominerte stillinger økes ytterligere.

- Vi har jobbet aktivt de siste åra for å innhente lønnsetterslepet i de typiske kvinneyrkene. Når vi har levert inn kravene i lønnsforhandlingene har vi vært spesielt oppmerksomme på likelønn, sier Olander.

 

Kilde:

http://forbruker.no/jobbogstudier/jobb/article1796015.ece
 
Se også om arbeidsforhold
Ledige tannpleiere
Vår kampsak

Å praktisere selvstendig på trygdens regning. Norsk Tannpleier- forening arbeider for at tannpleiere skal få selvstendig refusjonsrett, og er i kontinuerlig dialog med Helse- og omsorgsdepartementet om denne viktige saken.

deltany 
nyIFDH
hw_logo_oralb
Zendiumny