Endringer i Pasientrettighetsloven fra 01.01.09
|
Lov om pasientrettigheter kapittel 4 A: Rundskriv IS- 10/2008 Et nytt kapittel i pasientrettighetsloven trer etter planene i kraft den 1. januar 2009. Kapittel 4 A skal sikre nødvendig helsehjelp til pasienter som mangler samtykkekompetanse og som motsetter seg helsehjelpen. |
Rundskrivet gir nødvendig informasjon til helsepersonell. Det kan brukes som en veileder i saksbehandling og ved vurdering av tiltak. Trykte rundskriv kan bestilles fra Helsedirektoratet i august 2008. Last ned heftet elektronisk her: Rundskriv
I tillegg til å sikre personer som mangler samtykkekompetanse den helsehjelpen de har behov for, skal det nye regelverket også bidra til å forebygge og begrense bruk av tvang. Det kommer til uttrykk gjennom strenge vilkår for å yte helsehjelp til en pasient som motsetter seg hjelpen, og gjennom særskilte saksbehandlings- og overprøvingsregler. Den klare hovedregelen er at frivillige tiltak skal forsøkes før det gis helsehjelp med tvang.
Adgangen til å yte helsehjelp som pasienten motsetter seg, er ikke ment å skulle løse ressurs- og bemanningsbehov i helsetjenesten.
Bestemmelsene gjelder somatisk helsehjelp til personer med demens, utviklingshemning og fysiske og psykiske forstyrrelser. Bestemmelsene gjelder i utgangspunktet all helsehjelp, også pleie og omsorg. De gjelder likevel ikke for undersøkelse og behandling av psykiske lidelser. Videre gjelder reglene i og utenfor institusjon, i spesialisthelsetjenesten, kommunehelsetjenesten og tannhelsetjenesten.
Rundskrivet inneholder lovbestemmelsene med utfyllende kommentarer. Innholdet gir nødvendig informasjon til helsepersonell, og er forsøkt presentert slik at det kan brukes som en veileder i saksbehandling og ved vurdering av tiltak.
Å yte helsehjelp som en pasient motsetter seg, er et inngrep i pasientens selvbestemmelsesrett. Det er en faglig og etisk utfordring å tilrettelegge helsehjelpen slik at respekten for pasientens integritet og verdighet ivaretas. Rundskrivet skal bidra til å ivareta pasientenes rettsikkerhet samtidig som det gis et godt tjenestetilbud. Det skal også lette arbeidet for de som bruker regelverket og sikre at bestemmelsene blir fulgt.
Kilde: Helsedirektoratets hjemmeside




